MY SISTER'S CHILDREN IN AFRICA, John - Obel Film (director: Martin Miehe-Renard)
ANJA & VICTOR - BURNING LOVE, Topper - Ragner Grasten Film (director: Niels Nørlev)
LOST GENERATION, Bo (lead) - Ragnar Grasten Film (director: Charlotte Sachs Bostrup)
RULE NO. 1, Sebastian - Zeitgeist Film (director: Oliver Ussing Kanafani)
TURN RIGHT BY THE YELLOW DOG, Omar Yulmez - Waterfront (director: Peter Ringgaard)
SMOTHER, Kurt - Treasure Entertainment (Ire)/BBC Studios (UK) (director: Dathai Keane)
ALEX RIDER, Yassen Gregorovitch - Eleventh Hour Films/Sony (director: Andreas Prochaska)
BADEHOTELLET, Robert - SF FILM/TV 2 (director: Fabian Wullenweber)
STHLM REQUIEM, Efraim Kiel - Black Spark/Kaern Film (directors: Lisa Ohlin and Karin Fahlen)
NORSKOV (season 1 & 2), Tom (lead) - Danish National/TV2 (director: Louise Friedberg)
THE TEAM (season 1), Villads - Danish National DR1/ZDF/Nordisk Film (director: Kathrine Windfeldt)
BORGEN (Episode 21-30), Ulrik - DR (directors: various)
LYKKE, Frederik - Danish National Television/DR1 (director: Kasper Gaardsoe)
PARK ROAD, Allan - TV2 (director: Kasper Gaardsoe)
THOSE WHO KILL, David - TV2 (director: Kasper Barfod)
BORGEN (episodes 1-20), Ulrik - Danish National/DR1 (director: Søren Kragh Jacobsen)
LULU - THE BANK ROBBER'S WIFE, Ken - Danish National/TV3 (director: Christina Rosendahl)
SUMMER (9 episodes), Kasper - Danish National/DR1 (directors: Louise Friedberg and Jannik Johansen)
LOST GENERATION (4 episodes), Bo (Lead) - Danish National/TV2 (director: Charlotte Sachs Bostrup)
UNIT ONE (episode 17), Mikkel - Danish National/DR1 (director: Charlotte Sieling)
DEKALOG, Kryztof - Betty Nansen Teatret (director: Jakob Schokking)
SOLI DEO GLORIA, The Man - Betty Nansen Teatret (director: Thomas Bendixen)
CONSTELLATIONS, Roland - Aarhus Teater/Husets Teater (director: Ramin Gray)
A PLACE IN MY HEART, Sebastian - Theatre Grob (director: Per Scheel-Krüger)
GHOST by Henrik Ibsen, Osvald - Aarhus Theatre (director: Mick Gordon)
HOME SWEET HOME, Carsten - Theatre Grob (director: Per Scheel-Krüger)
DINNER FOR 1, Allan - Theatre Grob (director: Per Scheel-Krüger)
LYKKEBJORN, Nikolaj - Theatre Grob (director: Madeleine Roon-Juul)
TEXAS, Kenneth (lead) - Theater Grob (director: Per Scheel-Krüger)
A PLACE IN MY HEART, Sebastian (lead) - Theater Grob (director: Per Scheel-Krüger)
CRUISE, Vincent (lead) - Theater Grob (director: Frederik Arentzen Neergaard)
HOME SWEET HOME, Carsten (lead) - Theater Grob (director: Per Scheel-Krüger)
ÅSTED, Harris (lead) - Husets Theatre (director: Maria Vinterberg)
HÅNDBOG I OVERLEVELSE, Romeo (Lead) - Theater Grob (director: Frederik A. Neergaard)
JEG, MIG OG MIT, Adam (Lead) - Theater Grob (director: Hanna Liv Møller)
HVIS, Morten (Lead) - Theater Grob (director: Niels Anders Thorn)
VEJEN TIL HIMLEN, Lead role (Lead) - Theater Grob (director: Anne Steensgaard)