TOMB RAIDER, Lieutenant - GK Films (director: Roar Uthaug)
GOOD FAVOUR, Hans - SAVIOUR FILMS (director: Rebecca Daly)
HUNDELIV, Adam - 88mile Aps/Zentropa (director: Rene Frelle Petersen)
DETEKTIVERNE, Jo - WizeGuys produktion (director: Espen Tønnesen)
OVER THE EDGE, Roar (lead) - Fridthjof Film/Laurits Munch-Petersen (director: Jacob Ditlev)
UMENNESKE, Edward - The Danish Film School (director: Carl Marott)
SMUKKE MENNESKER, Filmproducenten - Zentropa (director: Mikkel Munch-Falls)
DELIVER US FROM NO EVIL, Roald - Thura Film (director: Ole Bornedal)
FANILIEN GREGERSEN, Sixten Terne - Regner Grasten Film (director: Charlotte Sachs Bostrup)
1899, Anker - Dark Ways/Netflix (dir: Baran bo Odar)
THE WHEEL OF TIME, Thom Merrilin - Sony
EQUINOX, Henrik - Netflix (directors: Mads Matthiesen, Søren Balle)
COBRA, Edin - Sky (director: Hans Herbots/Al Mackay)
THE HEAD, Johan - Viaplay (director: Jorge Dorado)
BELOW THE SURFACE II, SP - Kanal 5 (director: Kasper Barfoed)
DEEP STATE, Laurence - Endor Productions/ FOX (director: Matthew Parkhill)
FOLLOW THE MONEY, Rune - DR 1 (director: Søren Kragh-Jacobsen)
HIDDEN, Maersk - Viaplay
BELOW THE SURFACE (8 ep), S.P. - Danish National Channel 5 (director: Kasper Barfoed)
CROSSING LINES (season 3), Supporting - NBC
HOME FIRES, Marek - ITV (director: Robert Quinn)
THE LAST KINGDOM (season 1 & 2), Kjarten - BBC (director: Nick Murphy)
RITA 3, Jonas - SF FILM PRODUCTION (director: Lars Kaalund)
RITA 2, Jonas - SF FILM PRODUCTION (director: Lars Kaalund)
DEN SOM DRAEBER (Those Who Kill), Simon - Miso Film (director: Kasper Bardoed)
FORBRYDELSEN (The Killing), Stig Dragsholm - DR Drama
STORE DROMME, Bastian Dollerup - Nordisk Film (director: Kari Vidø)
DEROUTE, Frederik Thomsen - Tjubang Film (director: Søren Fauli)
FORSVAR, Martin Christensen - Nordisk Film (director: Niels Arden Oplev)
HOTELLET, Patric - Jarowskji (directors: M.Giese/C.Dyekjær)
LUDVIG OG JULEMANDEN, Niels Glad - Deloca Film (directors: Frellesen/Harkamp)
REJSEHOLET (Unit One), Dennis - DR Drama (director: Niels Arden Oplev)
FAIR AND WARMER (DEN GRØNNE ELEVATOR), Philip Evans - Tivoli (director: Lisbet Dahl)
TAM TAM, Ensemble - Aarhus Musikhus (director: Joy-Maria Frederiksen)
TAM TAM, The One and Only Company (director: Joy Frederiksen)
SHREK, The Donkey - The One And Only Company (director: Kenneth Kreutzmannn)
P.P.P.- PIER PAOLO PASOLINI, Karl Marx - Mammut Teatret (director: Minna Johannesson)
JÆGER, Leon - Baggaards Teatret/Svalegangen (director: Lasse Bo Handberg)
NORMAL, Alexander - Camp X (director: Farnaz Arbabi)
JEPPE PÅ BJERGET, Ensemble - Bådteatret (director: Anna Augustynnowicz)
JEPPE PÅ BJERGET, Ensemble - Bådteatret (director: Emil Hansen)
MARATONDANSEN, Vee Lovell - Gladsakse Teater (director: Flemming Enevold)
ANTIGONE WITH BAAL, Supporting - Aarhus Theatre (director: Inger Eilersen)
DISIRE, Supporting - Bådteatret (director: Emil Hansen)
DEN STUNDESLØSE, Peder Erichsen - The Royal Danish Theater (director: Anna Novovic)
KLARAS FORHOLD, Thomas - The Royal Danish theater (director: Rolf Heim)